«آن برونته» یک زمین شناس زُبده بود  

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، آن برونته، جوان‌ترین عضو از گروه خواهران برونته، قبل از این که در سن ۲۹ سالگی از دنیا برود مجموعه‌ای از انواع سنگ‌های زیبا جمع کرده بود. 

پیش‌تر تصور می‌شد نویسنده اگنس گری اشیا را صرفا به خاطر جنبه زیبایی شناختیشان جمع آوری می‌کرد اما محققان در یک پژوهش جدید به این نتیجه رسیدند که وی در عصر طلایی علم یک زمین شناس مطلع و ماهر بوده است.

سالی جسپرز (Sally Jaspars) دانشجوی مقطع دکترا که در دانشگاه ابردین اسکاتلند روی خواهران برونته مطالعه می‌کند، می‌‎گوید در آثار ادبی آن برونته نیز می‌توان ردپای علاقه‌ای را که به حوزه زمین شناسی داشت، دید. به عنوان نمونه، وی در رمان مستأجر عمارت وایلدفل مستقیما به موضوعات علمی و کتابی از سر همفری دیوی، شیمی‌دان برجسته بریتانیایی، اشاره می‌کند.

جسپرز برای اثبات این ادعا از استیون بودن از دانشکده علوم زمین دانشگاه ابردین خواست تا کلکسیون سنگ آن برونته را که در موزه پرسوناژ برونته در هاورث نگهداری می‌شود، آنالیز کند.

این گروه با همکاری کارشناسانی از دانشگاه لیدز و یک شرکت فعال در حوزه طیف سنجی، دریافتند کلکسیون برونته جوان علاوه بر کارنلین‌ و عقیق، شامل سنگ غار و نوعی نایاب از آبسیدین قرمز نیز می‌شود.

احتمالا آن برونته در زمان خود از موزه روتاندا در نزدیکی اسکاربرو بازدید کرده است، موزه‌ای که در آن نمایشگاه‌هایی با سوژه زمین شناسی منطقه برپا می‌شد.

جسپر در این باره می‌گوید: این اولین بار است که کلکسیون سنگ آن (برونته) به شکلی هدفمند و کامل توصیف و شناسایی می‌شود. ما با این کار به دانش موجود درباره این نویسنده اضافه کردیم و نشان دادیم که او دارای تفکر علمی بوده و به زمین شناسی علاقه داشت. وی فردی باهوش و ترقی خواه بود و درک خوبی از جستارهای علمی زمان خود داشت.

جزئیات بیشتر در این باره در مجله Brontë Studies منتشر شده است.

«آن برونته» یک زمین شناس زُبده بود