محمدی منزلش را فروخت و صرف کار علمی کرد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی با حضور شمار کثیری از اساتید، محققان و فضلای حوزه و دانشگاه در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار شد.

در این آیین، آیت‌الله رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ضمن تبیین ابعاد الهی و معنوی انقلاب اسلامی، پیروزی انقلاب را خارج از محاسبات مادی توصیف نمود. رشاد افزودند: یکی از امتیازات آثار علمی منوچهر محمدی، نگاه به عمق و باطن انقلاب اسلامی و توجه به جنبه معنوی و روحانی انقلاب است.

سخنران دوم مصطفی ملکوتیان، از اساتید پیش‌کسوت علوم سیاسی دانشگاه تهران بودند که ضمن طبقه‌بندی افکار محمدی، به مزایا و نوآوری‌های آثار علمی و تفاوت رویکردهای وی به انقلاب اسلامی با سایر رویکردها پرداختند. ملکوتیاندکتر محمدی را یکی از استادان بزرگ اما ناشناخته دانشگاه در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل توصیف نمود.

در ادامه، آیت‌الله کاظم صدیقی امام‌جمعه موقت تهران، ضمن برشمردن ویژگی‌های انقلاب اسلامی، رمز شکل‌گیری پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی را رهبری برجسته انقلاب یعنی امام عظیم‌الشان و جانشین بر حق ایشان مقام‌ معظم رهبری خواندند. ایشان با اشاره به سابقه ۴۰ ساله دوستی با استاد منوچهر محمدی، ایشان را جزء اساتید مبرز و درجه‌یک در عرصه مطالعات انقلاب اسلامی معرفی نموده و از شخصیت متدین و اخلاقی محمدی تجلیل کردند.

پس از آیت‌الله صدیقی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین نوروزی، استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، به مختصات اندیشه‌ها و آراء سیاسی استاد منوچهر محمدی اشاره نموده و غیرتمندی استاد در مواجهه با پدیده‌های انحرافی در انقلاب اسلامی را ستودند. نوروزی تأکید کرد: در جریان بازنگری سرفصل‌ها و منابع دروس علوم سیاسی دانشگاه‌ها و مأموریتی که از طرف شورای تحول علوم‌ انسانی به محمدی سپرده‌شده بود، ایشان منزل شخصی خودشان را فروختند و بدون هیچ چشم‌داشتی صرف هزینه‌های این کار مهم کردند.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارجینی، استاد دانشگاه معارف اسلامی، به نقش تأسیسی منوچهر محمدی در ارتباط با رشته مطالعات انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها اشاره نموده و نقش ایشان را در تقویت خط دروس انقلاب اسلامی و شاگرد پروری در دانشگاه‌های کشور تشریح کردند.
سخنران بعدی صدر حسینی از تحلیلگران سیاسی برجسته کشور بودند که به ابعاد جهانی و بین‌المللی افکار محمدی به‌ویژه درزمینهٔ تقویت گفتمان مقاومت پرداختند و ایشان را یکی از متفکران مؤثر در پشتیبانی از جبهه مقاومت در منطقه توصیف کردند.

با توجه به اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا موفق به شرکت در این نشست نشدند، هاشمی معاون امور استان‌ها و مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیام مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کردند و سپس حاضران این نشست، از شرح کوتاه منوچهر محمدی در ارتباط با سوابق مبارزاتی و علمی وی شدند.

منوچهر محمدی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان نشست، به بنیادهای فکری خود متأثر از اندیشه‌های ناب امام خمینی(ره) اشاره کرده و لزوم سرمایه‌گذاری برای تداوم تحقیقات در عرصه انقلاب اسلامی را یادآور شدند. محمدی، انقلاب اسلامی را یک انقلاب الهی بر حق و شکست‌ناپذیر خواندند که انشاالله به انقلاب جهانی مهدی موعود (عج) متصل خواهد شد.
در پایان، مراکز و شخصیت‌های مختلف هدایایی را به‌رسم یادبود به دکتر منوچهر محمدی اهدا کردند.
مهم‌ترین این هدایا، انگشتر اهدایی رهبر انقلاب به استاد منوچهر محمدی به مناسبت برگزاری آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد منوچهر محمدی بود که توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا غلامی به استاد محمدی اعطا شد. همچنین از طرف سازمان فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی، انگشتری از سنگ مضجع شریف حضرت ثامن‌الحجج علی ابن موسی‌الرضا(ع) و تکه‌ای از فرش حرم مطهر از باب تبرک تقدیم استاد منوچهر محمدی شد.

انگشتر اهدایی رهبر انقلاب به استاد منوچهر محمدی به مناسبت برگزاری آیین نکوداشت

آئین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد منوچهر محمدی که در روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برپا گردید با ابتکار مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا و مجموعه فرهنگی سرچشمه و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌ خمینی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مرکز فرهنگی و دانشگاهی امام خمینی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و انجمن علمی جامعه‌شناسی سیاسی ایران برگزار شد.

محمدی منزلش را فروخت و صرف کار علمی کرد