گفتمان انقلاب اسلامی منهای گفتمان دفاع مقدس ناقص است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور صبح امروز سه شنبه – ۲۸ دی ماه – در نخستین جشنواره فراملی ترجمان فتح با اشاره به اینکه یکی از وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در خارج کشور است، اظهار داشت: گفتمان انقلاب اسلامی منهای گفتمان دفاع مقدس یک گفتمان ناقص است. ترویج، نشر و بیان رشادت‌ها، جانفشانی‌ها و فداکاری‌های رزمندگان دفاع مقدس یک وظیفه مهم بوده که این موضوع همان امر ولایت است؛ چراکه مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع بارها تاکید داشته‌اند.

وی کارهای انجام شده را ناکافی دانست و بیان کرد: یکی از برنامه‌های بنده تبدیل مدیریت سازمانی به قرارگاهی است، برای همین قرارگاهی برای ترویج این فرهنگ مدنظر قرار داریم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه با ۹ دستگاه برای نشر دفاع مقدس همکاری می‌کنیم، ادامه داد: در حوزه ادبیات کتاب‌هایی نگارش شد که بر اساس اولویت‌ها ترجمه کرده‌ و به دنبال بازاریابی آن هستیم، چراکه اگر متصل به بازار نشر نشود، توزیع نیز نخواهد شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ایمانی‌پور تأکید کرد: یکی از ایرادهای ما این است که خودمان کتاب‌هایی را چاپ و نشر می‌دهیم در حالی که باید نشر و توزیع کتاب‌ها به اهلش سپرده و توسط ناشران بازاریابی شود. اگر این اتفاق به درستی صورت بگیرد و کتاب‌ها در جامعه‌های مختلف ارایه شود، خواننده دارد و پرخواننده خواهد شد.

وی با نقد عدم ذائقه‌سنجی از کشورهای هدف، تصریح کرد: متاسفانه برخی بر اساس دیدگاه خود کتاب را ترجمه می‌کنند و از ذائقه مخاطب هیچ اطلاعی ندارد، مثلاً فیلمی از کشورمان در کشوری دیگری به نمایش درآمد که مخاطبان آن کشور گفتند این توهین به ماست چراکه نقش رهبر و ملت ما نادیده گرفته شده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ذائقه‌سنجی و مخاطب‌شناسی را از ضروریات این امر برشمرد و گفت: با توجه به اینکه بنده در کشورهای آلمان و روسیه حضور داشتم برخی از افراد را برای آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس به مناطق جنگی فرستادیم، تمام آنهایی که آمده بودند متأثر شده بودند و این مناطق آنها را تحت تاثیر قرار داده بود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ایمانی‌پور با بیان اینکه باید در ترویج دفاع مقدس تلاش کنیم، افزود: موضوع دفاع مقدس فرازهای بلندی دارد، چراکه افرادی با دستان خالی در برابر قدرت‌های بزرگ جنگیدند. هرچند این موضوعات در داخل هم به درستی ارایه نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه هم اکنون درگیر جنگ روایت‌ها هستیم؛ اذعان کرد: اگر روایت خودمان را نگوییم دیگران برای ما روایت می‌سازند برای همین باید در زمینه دفاع مقدس اقدامات تاثیرگذاری انجام داد چراکه هیچ اتفاقی با ارزش‌تر از دفاع مقدس نبوده اما آثار آن بسیار ناچیز است.

گفتمان انقلاب اسلامی منهای گفتمان دفاع مقدس ناقص است