کنفرانس بزرگ پیام مصطفی(ص) در لاهور برگزار شد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، همایش پیام مصطفی (ص) با حضور شخصیت‌های برجسته مذهبی و حکومتی همچنین رهبران دینی، علما و روحانیون شیعه و سنی در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب برگزار شد.

این کنفرانس در «ایوان اقبال» لاهور با همت شورای علمای شیعه پاکستان و با حضور اعضای شورای همبستگی ملی پاکستان از جمله جناب لیاقت بلوچ، مولانا ابوالخیر محمد زبیر، علامه محمد حسین اکبر، علامه سید سبطین حیدر سبزواری، علامه افضل حیدری، پیر حبیب عرفانی، مولانا مخدوم عاصم، اصغر چشتی، مفتی عاشق بخاری، مولانا محمد خان لغاری، مولانا حافظ کاظم رضا، سایر علما برگزار شد.

علامه سید ساجد علی نقوی، زعیم ملت جعفری پاکستان وحدت امت اسلامی را نیاز روزگار دانست و گفت: پیام پیامبر (ص) موجب رشد و اتحاد بین مسلمانان و امت اسلامی می‌شود، زیرا پیام حضرت مصطفی (ص) مفهوم امت واحد را برجسته می‌کند.

کنفرانس بزرگ پیام مصطفی(ص) در لاهور برگزار شد

علامه شبیر حسن میثمی گفت: وحدت بین مسلمانان نیاز عصر حاضر است. صاحب زاده ابوالخیر زبیر، رئیس شورای همبستگی ملی پاکستان ضمن تاکید بر هماهنگی فرقه‌ای، تلاش‌های انجام شده برای وحدت امت را قابل تقدیر دانست.

در این کنفرانس مولانا محمد حسین اکبر و سایر علما سخنرانی کردند. همچنین ملک عدنان جعفری، که برای نجات شهروند سریلانکایی در فاجعه شهر سیالکوت سعی و تلاش کرد توسط شورای علمای شیعه پاکستان لوح تقدیر اهدا شد.

کنفرانس بزرگ پیام مصطفی(ص) در لاهور برگزار شد

جعفر روناس؛ مسئول خانه فرهنگ کشورمان در لاهور با شرکت در این همایش با تبیین ویژگی‌های شخصیت الهی پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) بر پیروی از دستورات ایشان مبنی بر حفظ اتحاد و وحدت و دوری از اختلافات تاکید کرد.

وی در ادامه به تشریح بعثت پرداخت و افزود: یکی از کارهای مهم رسول اکرم (ص) این بود که فضای زندگی را با ارزشهای اسلامی آغشته می‌کرد امروز هم تکلیف ما همین است. آن بزرگوار حتی با حکمت و حلم خود، محیطی سالم و فضای آغشته به محبت را به وجود می‌آورد که این موضوع می باید به عنوان سرلوحه وحدت مسلمین قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران در عمر بالغ بر ۴۰ ساله خود همواره روابط و تعاملات خویش را بر مبنای احترام به مذاهب و ادیان دیگر بنا نهاده که در این زمینه طلایه دار وحدت در منطقه است.

علامه محمد طاهر اشرفی؛ مشاور نخست وزیر در امور مذاهبی و منطقه خاورمیانه با تشریح پیام پیغمبر اسلام گفت: اصحاب رسول و اهل بیت (ع) نقش مهمی در ترویج و حفظ پیام اصیل پیامبر اکرم داشتند.

وی با بیان نقش مهم علمای شیعه و سنی پاکستان در همبستگی اسلامی گفت: اگر بیداری و اتحاد علمای مذاهب مختلف اسلامی پاکستان نبود این کشور در سال‌های اخیر به صحنه جنگ داخلی مذهبی تبدیل می‌شد.

وی با اشاره به تاریخ چهار دهه این کشور مبنی بر موج نفرت و اختلافات مذهبی گفت: با تعامل و هماهنگی بین علما، همگرایی و تقریب مذهبی در پاکستان پیشرفت زیادی داشته است به نحوی که امروزه همه علما از همه مذاهب اسلامی در کنار هم می‌نشیند و درباره تقویت اخوت و برادری در جامعه به چاره جویی می‌پردازند.

کنفرانس بزرگ پیام مصطفی(ص) در لاهور برگزار شد

علامه افتخار نقوی؛ رئیس بنیاد امام خمینی نیز در این همایش با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت اسلامی در جامعه گفت: در سال‌های گذشته آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در فتوایی هر نوع اهانت به مقدسات اسلامی اهل سنت را حرام اعلام کرده اند. این اقدام به موقع ایشان، توطئه دشمنان اسلامی در خارج از پاکستان و عاملان فرقه گرا در داخل این کشور را در اختلاف افکنی بین شیعه و سنی با ناکامی روبرو کرده است.

سید ساجد علی نقوی؛ رئیس تحریک اسلامی پاکستان و از رهبران شیعه در این کشور که از طریق تلفن در این کنفرانس شرکت کرد با تاکید بر همه گیری رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) در جهان گفت: مسلمانان در همه حال باید برای رسیدن به وحدت اسلامی تلاش کنند.

وی با بیان اهداف برگزاری این کنفرانس گفت: هدف اصلی این همایش ترویج وحدت در میان مردم مسلمان پاکستان و همچنین درامت اسلامی است.

سید ساجد نقوی خاطرنشان کرد: زمانی که الله توسط رسول خدا پیامی را صادر می‌کند باید به آن لبیک گوییم زیرا که این دعوت و پیام برای مسلمان به معنی زندگی است. بنابراین مسلمانان باید در همه حال برای رسیدن و تشکیل امت واحده تلاش کنند.

در پایان این همایش قطعنامه‌ای صادر شد که بر اساس آن بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین و کشمیر تاکید شد.

همچنین از دولت پاکستان خواسته شد تا موانع ایجاد شده برای محدود کردن عزاداری در ایام محرم و صفر برچیده شود. در این قطعنامه همچنین اقدام دولت در تغییر در متون مدارس دینی رد شد و از دولت خواسته شد برای هر نوع تغیر در متون درسی با علمای طراز اول مشورت کند.

در قطعنامه پایانی پیغام مصطفی همچنین ربودن شدن افراد توسط سازمان‌های امنیتی پاکستان محکوم شد و از دولت خواسته شد ربوده شدگان اجباری از تمامی قوانین این کشور از جمله حق استفاده از وکیل بهره مند شوند.

https://scrapper.ir/19/01/2022/%da%a9%d9%86%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b5%d8%b7%d9%81%db%8c%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d9%84%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2/