بیش از ۸ هزار امامزاده در سطح کشور وجود دارد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری کنگره ملی امام زاده یحیی بن زید (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) با هدف معرفی این امامزاده واجب التعظیم و جایگاه آن در تاریخ تشیع و آثار و برکات این بقعه متبرکه در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: بقعه حضرت یحیی بن زید (ع) در شهرستان گنبد کاووس قرار دارد و منشأ خیر و برکات به شمار می‌رود. ایشان از امامزادگان شناخته شده و شاخص هستند از این جهت کنگره‌ای را برای معرفی شخصیت و موضوعات مرتبط با این امامزاده محترم طراحی شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه شرایط کرونایی را دلیل به تأخیر افتادن اختتامیه این کنگره بیان و عنوان کرد: با توجه به بهتر شدن شرایط بهداشتی فرصت را مغتنم شمرده و بر آن شدیم تا اختتامیه کنگره را مقارن با ایام ولادت حضرت زهرا (س) در روز ۴ بهمن ۱۴۰۰ برگزار کنیم. لازم به ذکر است دکتر محمدحسین رجبی دوانی دبیر علمی کنگره و حجت الاسلام سلیمانی‌فر دبیر اجرایی کنگره را برعهده دارند.

بیش از ۸ هزار امامزاده در کشور

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸ هزار امامزاده در سطح کشور وجود دارد، گفت: این امامزادگان هر کدام شخصیت‌های برجسته‌ای در زمان خود بودند. بقاع متبرک امامزادگان به تعبیر رهبر معظم انقلاب باید تبدیل به قطب فرهنگی در جامعه شوند. امروز در بسیار از بقاع متبرکه این اتفاق افتاده یا در شرف وقوع است که یکی از آنان برگزاری کنگره‌های ملی است تا این امامزادگان معرفی شوند.

عادل به اقدامات صورت گرفته در خصوص معرفی این امامزادگان عنوان کرد: در این راستا یک طرح پژوهشی با دانشگاه تهران شروع شده است که بحث پیامبران را به صورت ویژه مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین برای معرفی این امامزادگان به مردم کارهایی در حال انجام است تا در مناطق مختلف و به صورت بین المللی شناخته و معرفی شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: بسیاری از این بزرگواران در زمان خود شخصیت‌های برجسته علمی و فرهیخته‌ای بودند و تأثیرگذاری فراوانی در جامعه دوران خود داشتند و شاگردان زیادی تربیت کردند. بسیاری از این امامزادگان فعالیت‌های مهمی در بحث‌های اعتقادی و سیاسی داشتند و به همین دلیل توسط حکام جور به شهادت رسیدند.

وی افزود: حضرت یحیی بن زید (ع) نیز از امامزادگانی است که توسط دشمنان به شهادت رسیده و به زید شهید معروف هستند. یکی از وظایفی که سازمان اوقاف برای خود تعریف کرده این است که شخصیت‌های امامزادگان عظیم الشان را به مردم معرفی کند. در پرتو معرفی شخصیت این بزرگواران و ظرفیتی که در بقاع متبرکه ایشان ایجاد می‌شود می‌توان از این بقاع متبرکه به عنوان یک پایگاه معنوی در ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی، خدمت رسانی به مردم، رفع نیاز محرومین و دستگیری از نیازمندان بهره گرفت.

۱۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ملی یحیی بن زید ارسال شد

در ادامه محمدحسین رجبی دوانی تصریح کرد: به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان و حمایت سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بعد از گذشت چند سال تلاش شد تا اختتامیه کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید روز ۴ بهمن ماه در گنبد برگزار شود. از حدود چهار سال پیش درصدد برگزاری این کنگره بودیم و قبل از شیوع ویروس کرونا جلسات علمی متعددی در این زمینه برگزار و محورهایی برای فراخوان مقالات اعلام شد اما به دلیل شرایط به وجود آمده برگزاری این رویداد به تأخیر افتاد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه حضرت یحیی بسیار مورد احترام زیدی مسلکان هستند، گفت: این امامزاده واجب التعظیم در سن ۱۹ سالگی به شهادت رسیدند و آستان مقدسشان به دلیل واقع شدن در استان گلستان محلی برای ایجاد وحدت بین شیعه و سنی شده و بسیاری از اهل سنت به زیارت ایشان می آیند.

وی گفت: بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ملی یحیی بن زید ارسال شد که در بین ۶۰ مقاله برتر ۱۸ مقاله برگزیده به صورت کتاب چاپ و در روز همایش رونمایی خواهد شد.

در ادامه حجت الاسلام سلیمانی فر رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان و دبیر اجرایی این کنگره به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: این کنگره از نظر علمی ملی بوده اما از نظر اجرایی بین المللی محسوب می‌شود چرا که در این کنگره مهمانانی از ۲۰ کشور اسلامی حضور خواهند داشت.

گفتنی است در این مراسم که روز ۴ بهمن ماه در دانشگاه گنبد طاووس برگزار می‌شود آیت الله حسینی بوشهری به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

بیش از ۸ هزار امامزاده در سطح کشور وجود دارد