اقدامات تحولی دستگاه قضا تسکین آلام مردم خواهد بود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه در این جلسه نمایندگانی از بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، دانشجویان مستقل، دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم قضائی و گروه‌های جهادی دانشجویی حضور داشته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

در ابتدای این دیدار نیز حجت الاسلام و المسلمین اژه ای به بیان مطالبی در اهمیت حرکت پیشرو و مطالبه گرایانه جنبش دانشجویی در مسیر آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی پرداخت.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، نمایندگان جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشگاه تهران، دانشکده علوم قضائی، دفتر تحکیم وحدت و گروه‌های جهادی دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخته و نقطه نظرات خود را در زمینه‌های مختلف با رئیس عدلیه در میان گذاشتند.

همچنین نامه‌ها و درخواست‌های این دانشجویان جهت بررسی و پیگیری بیشتر به رئیس دفتر رئیس قوه قضائیه تحویل داده شد.

محمدحسین کاظمی نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به گذشت پنج ماه از ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در قوه قضائیه، اقدامات صورت گرفته در این مدت را مثبت و شایسته تقدیر ارزیابی کرد و در عین حال گفت که این اقدامات هنوز منجر به تحولات چشم‌گیر در محاکم و مراکز قضائی کشور نشده است.

نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به حرکت‌های تحولی قوه قضائیه از دو سال پیش تا امروز عنوان کرد: در صورتی که این اقدامات تحولی به نتیجه برسد تسکینی بر دردها و آلام مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه میزان جدیت قوه قضائیه در مبارزه با فساد زمانی مشخص می‌شود که مردم مظلوم جامعه نتیجه این مبارزه را در سر سفره‌های خود ببینند، از رئیس عدلیه خواست که با ارائه برنامه عملی و واقع‌بینانه به خواست مردم در خصوص ریشه‌کنی فساد جامه عمل بپوشاند.

کاظمی همچنین خواستار ارائه نظر رئیس قوه قضائیه در خصوص برگزاری علنی دادگاه‌های مفاسد اقتصادی شد و با اشاره به توقف دادرسی در برخی پرونده‌های مهم، خواستار اصلاح این قبیل رویه‌ها در دستگاه قضائی شد.

وی از آمارگرایی به عنوان یکی از آفت‌های اقدامات قضائی یاد کرد و گفت: توجه بیش از حد محاکم قضائی به افزایش آمار پرونده‌های رسیدگی شده، کیفیت دادرسی‌ها را فدای کمیت می‌کند که این موضوع نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت و لازم است که تدبیری در این زمینه اتخاذ شود.

کاظمی همچنین با اشاره به وضعیت زنان زندانی، خواستار آن شد که قضات در هنگام صدور حکم برای بانوان با دید وسیع‌تری عمل کنند و تا آنجا که امکان دارد در این موارد از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند تا شاهد کمترین آسیب به نهاد خانواده باشیم.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل هم در سخنانی با اشاره به اتفاقات و حوادث آبان ۹۸، خواستار آن شد که قوه قضائیه در شرایطی مانند تجمعات و اعتراضات مردمی، بیش از گذشته از ظرفیت مدعی‌العموم استفاده کند.

وی با اشاره به خلط مردم و آشوبگران در جریان اعتراضات و تجمعات اظهار داشت: توقع ما از قوه قضائیه این است که در تجمعات و اعتراضاتی که صورت می‌گیرد، خود را در کنار مردم ببیند و با نگاه امنیتی موضوع را دنبال نکند.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، استفاده بیش از پیش و صحیح از ظرفیت دیوان عدالت اداری در تجمعات و اعتراضات مردمی را امری ضروری دانست و از عدم رسیدگی جدی و قاطعانه به شکایات مردم در زمان گران شدن بنزین در سال ۹۸ انتقاد کرد.

وی بر تقویت نقش رسانه‌ای قوه قضائیه در راستای اقناع افکار عمومی پیرامون احکام صادر شده و اقدامات قضائی انجام شده تاکید کرد و پیشنهاد داد که برای اطلاع‌رسانی مرحله به مرحله رسیدگی به پرونده‌های کلان اقتصادی، سامانه‌ای در قوه قضائیه طراحی شود.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل خواستار شفافیت در اداره امور زندان‌ها شد و گفت: سکوت قوه قضائیه در زمینه اداره امور زندان‌ها سبب باورپذیر شدن مطالبی می‌شود که از سوی برخی رسانه‌ها و همچنین معاندین به قوه قضائیه نسبت داده می‌شود.

وی همچنین زمان ویزیت بیمار در کشور را کمتر از یک سوم میزان استاندارد جهانی عنوان کرد و خواستار رسیدگی قوه قضائیه به ترک فعل‌های صورت‌گرفته در زمینه کمبود پزشک در کشور شد.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه وظیفه سنگینی برای تحقق عدالت در کشور دارد، خواستار آن شد که جلسات رئیس قوه قضائیه با دانشجویان به صورت مستمر و منظم در طول سال برگزار شود.

یکی از نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم در این مراسم ضمن انتقاد از برخی احضارهای دانشجویان از سوی نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه، گفت: سناریوهای مختلفی برای به انزوا کشاندن قدیمی‌ترین تشکیل دانشجویی به کار می‌رود، اما این سناریوها هیچ‌گاه به بار نخواهد نشست.

وی خود را نماینده دانشجویان غایب در این جلسه دانست و خواستار رسیدگی جدی دستگاه قضائی به پرونده قربانیان حوادث آبان ۹۸ شد.

مهرداد نصر، دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم ضمن انتقاد از جریانی که در دانشگاه‌ها هدف سیاست‌زدایی از دانشجویان را دنبال می‌کند، گفت: سیاست‌زدایی از دانشگاه در تضاد با این جمله بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است که فرمودند «دانشگاه مبدا تحولات است و باید افق‌های جدیدی را پیش روی جامعه و نظام قرار دهد».

وی ضمن قدردانی از پیگیری‌های رئیس قوه قضائیه در خصوص مسائل مختلف طی ماه‌های اخیر، خواستار تعیین تکلیف حصر یکی از سران فتنه سال ۸۸ شد.

علی بزرگ‌پور، نماینده دفتر تحکیم وحدت هم طی سخنانی، ضمن انتقاد از طرح برخی مسائل سیاسی از سوی دانشجویان در نشست هم‌اندیشی با رئیس قوه قضائیه، گفت: دستگاه قضائی در عین حال هم باید مردم‌سالار و هم مردم‌نهاد باشد و در این راستا ما نیازمند تحول اساسی در زمینه مشارکت مردم در ساختار قوه قضائیه هستیم.

بزرگ‌پور شفافیت قضائی را یکی از حلقه‌های مفقوده اقدامات قضائی در کشور دانست و با بیان اینکه در قوه قضائیه نیازمند انقلاب شفاف‌سازی هستیم، گفت: نباید شرایط به نحوی باشد که استثنای قانون اساسی بر اصل قانون اساسی غلبه داشته باشد.

وی خواستار ابهام‌زدایی در خصوص برخی انتصابات درون قوه قضائیه شد و گفت: انتصابات دستگاه قضائی باید با شفافیت همراه باشد و دلایل متقن در خصوص آن‌ها به افکار عمومی ارائه شود.

«برخورد قضائی با ترک‌فعل‌های صورت گرفته از سوی مسئولان»، «رسیدگی قضائی به دارایی‌های مسئولان پس از پایان دوران مسئولیت‌شان» و «تعیین دقیق نقش هیئت منصفه در قانون جرم سیاسی» از دیگر خواسته‌های نماینده دفتر تحکیم وحدت در این جلسه بود.

بزرگ‌پور ضمن انتقاد از صدور حکم برای مدیر یک پلتفرم هوشمند طی روزهای گذشته، گفت: اگر خواهان آن هستیم که سرمایه در ایران امنیت داشته باشد و پول در ایران بماند، باید «امنیت سرمایه» ایجاد کنیم.

«امیرحسین عابدی» یکی دیگر از اعضای دفتر تحکیم وحدت نیز در سخنانی خواستار راه اندازی سامانه جامع و هوشمند برای مشارکت مردم با قوه قضائیه و تعامل بیشتر دستگاه قضائی کشور با دانشجویان شد.

پایین بودن نرخ نفقه، کمبود دادگاه‌های خانواده در شهرستان‌ها و همچنین صوری بودن فرآیند مشاوره قبل از طلاق، از دیگر نکاتی بودند که این عضو دفتر تحکیم وحدت به آن‌ها اشاره کرد.

«رضا نادمی» نماینده گروه‌های جهادی دانشجویی ضمن قدردانی از رویکرد رسانه‌ای قوه قضائیه و توجه دستگاه قضا به افکار عمومی در دوره اخیر عنوان کرد: شاهد آن هستیم که اقدامات رسانه‌ای قوه قضائیه از عمق خوبی برخوردار شده و امیدواریم این رویکرد همچنان تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه گروه‌های جهادی «کارآفرینی در مناطق محروم» را وظیفه خود می‌دانند، به موانع و مشکلات پیش روی جهادگران در این عرصه اشاره کرد و خواستار مانع‌زدایی قوه قضائیه در این زمینه شد.

نادمی با اشاره به وضعیت مالی نامناسب و عدم آگاهی‌های حقوقی مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور، خواستار آن شد که قوه قضائیه سازوکاری را تعبیه کند که در نتیجه اجرای آن، نداشتن پول و کمبود آگاهی حقوقی و قضائی، موجب تضییع حقوق مردم این مناطق نشود.

وی به برخی اقدامات گروه‌های جهادی برای آزادسازی زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: باید پس از آزادی از زندان بستری برای اشتغال این افراد ایجاد شود تا شاهد بازگشت مجدد آن‌ها به زندان نباشیم.

نادمی خواستار تعامل بیشتر قوه قضائیه با جهادگران در راستای توسعه اقدامات تربیتی و اشتغالزایی در زندان‌ها شد.

وی همچنین خواستار تشریح سازوکار تعامل قوه قضائیه با دولت در راستای عمق‌بخشی به شعار مبارزه با فساد شد.

یکی از دانشجویان سیستان و بلوچستانی نیز در این جلسه، نگاه امنیتی برخی مسئولان به این استان و فساد مدیریتی برخی مدیران را بزرگترین مشکلات سیستان و بلوچستان عنوان کرد و خواستار مشخص شدن نتیجه رسیدگی به پرونده‌های تخلفات برخی مسئولان فاسد این استان از سوی قوه قضائیه شد.

وی با اشاره به ناکارآمدی مدیریت بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان در شرایط پیک پنجم کرونا، خواستار ورود و اقدام جدی دستگاه قضا در این زمینه شد.

وی ضمن قدردانی از عملکرد دستگاه قضائی کشور در خصوص پیگیری و رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با معیشت صیادان بلوچ که مشکلات آن‌ها را حل کرد، خواستار بررسی ویژه پرونده تخلفات صورت گرفته در منطقه آزاد چابهار از سوی رئیس قوه قضائیه شد.

در ادامه نشست هم‌اندیشی رئیس عدلیه با تشکل‌های دانشجویی، «زمانی‌نسب» مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضائی با بیان اینکه در ۵ ماهی که از انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به عنوان رئیس قوه قضائیه می‌گذرد شاهد تحولات مثبتی در دستگاه قضائی بوده ایم به وضعیت معیشتی قضات اشاره کرد و گفت: وضعیت معیشتی قضات مطلوب و مناسب نیست و باید به این موضوع توجه ویژه شود چرا که غفلت از آن باعث ایجاد تمایل در قضات برای پیوستن به جرگه وکلا خواهد بود.

پرهیز از آمارگرایی، بها دادن بیشتر به نقش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، معرفی رسانه‌ای قضات متدین و کارآمد و پاک دست، حمایت از دانشگاه علوم قضائی و جذب دانشجویان در این دانشگاه از مقطع کارشناسی، لزوم تقویت بُعد رسانه‌ای قوه قضائیه و ورود و واکنش سریع سخنگوی دستگاه قضا به شبهاتی که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود از جمله ابهامات موجود در کیفرخواست پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، برخورد جدی با مسببان حوادث آبان ۹۸ و تحرک بیشتر ستاد حقوق بشر در پیگیری بین المللی پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی از دیگر مطالب و موضوعات مطرح شده توسط مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضائی بود.

در ادامه این جلسه، «مظلومی» دبیر کل مجمع عمومی جامعه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضرورت مقابله با مسئولین ناکارآمد اظهار کرد: از آقای اژه‌ای که زمانی به عنوان قاضی دادگاه‌های محاکمه برخی مسئولان، با اقدامات و احکامش بر امید و اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی نظام افزود انتظار می‌رود محاکمه قاطعانه و شفاف مسببان وضع موجود را در زمره اولویت‌های خود قرار دهد و با موضوعات و مقوله‌های فسادزایی نظیر بانک‌های ربوی، مافیای کنکور، انحصارطلبی‌های خودروسازان و … برخورد قاطع صورت دهد.

وی با بیان اینکه نمره مطلوبی در باب عدالت طی سالیان اخیر به دست نیاورده ایم پیشنهاد داد کارگروهی برای دریافت نظرات آسیب شناسانه دانشجویان میان دستگاه قضائی و تشکل‌های دانشجویی تشکیل شود.

«محمد اسکندری» نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی هم با اشاره به ضرورت حمایت از افشاگران فساد به موضوع حکم محکومیت رئیس شورای شهر امیدیه اشاره کرد و گفت: نباید این پیام به جامعه مخابره شود که تلاش افراد برای اصلاح عملکرد کارگزاران نظام هزینه زا است.

وی در ادامه با بیان اینکه در روندها و کارکردهای قضائی بعضاً شاهد تناقضاتی هستیم، با ذکر مصادیقی در این رابطه گفت: باید اعتباربخشی اسناد رسمی که در کاهش اطاله دادرسی مؤثر است به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد و پیرامون پرونده‌های مطرح در افکار عمومی نظیر کلاک، املاک نجومی، هلدینگ یاس و جان‌باختگان مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در کرمان اطلاع رسانی شفاف صورت گیرد.

نماینده جنبش عدالت خواه دانشجویی در ادامه خواستار مشخص شدن قواعد و معیارهای انتصابات مقامات قضائی شد و گفت: فلسفه وجودی قوه قضائیه، احیای حقوق عامه است و در این راستا باید مشخص شود که کمیته بررسی و پیگیری وقایع آبان ۹۸ چه سرنوشتی پیدا کرده و یا چه دستاوردهایی داشته است.

در ادامه این نشست، نماینده بسیج دانشجویی بر ضرورت برگزاری جلسات بیشتر با دانشجویان توسط مقامات قضائی به ویژه در جریان سفرهای استانی رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: تغییر در ساختار نظارت بر زندان‌ها و تفکیک سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت دادگستری از ضروریات است و همچنین باید اجازه بازدید حضوری از زندان‌ها به سازمان‌های مردم نهاد مورد تأیید حاکمیت داده شود.

نماینده بسیج دانشجویی، تلاش برای اجرایی شدن مفاد سند تحول قضائی، پاکسازی قوه قضائیه از عناصری با عملکرد ضعیف و فاسد، افزایش ساختارهای شفاف در درون قوه قضائیه، شفافیت مراحل دادرسی، علنی کردن محاکم، ابهام زدایی از مسائل کیفری در دادگاه‌های مقابله با مفاسد اقتصادی، استفاده از ظرفیت حقوقدانان واجد شرایط و بانوان حقوقدان در دادسراها و دادگاه‌های اجرای احکام و لزوم افزایش بسترهای مشارکت مردم در فرایندهای نظارتی را نیز در سخنان خود مورد تاکید قرار داد.

همچنین یکی از فعالین دانشجویی که فرصت سخنرانی در این نشست را پیدا نکرده بود در پایان سخنان دانشجویان، بر ضرورت رفع تعارض منافع در قوه قضائیه تاکید کرد و گفت: دادستانی باید از دستگاه قضائی منفک شود و ضروری است در تمامی بخش‌های قوه قضائیه شفافیت تمام عیار حاکم شود.

در پایان این نشست صمیمانه که چند ساعت به طول انجامید، دانشجویان به صورت چهره به چهره با رئیس قوه قضائیه گفتگو کردند.

اقدامات تحولی دستگاه قضا تسکین آلام مردم خواهد بود