تمبرهای مشترک ایران و چین بیانگر روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رمضانعلی سبحانی‌فر روز دوشنبه (۲۰ دی ماه ۱۴۰۰) در آیین نخستین نمایشگاه مشترک تمبر ایران و چین در موزه ملی ارتباطات گفت: تمبر علاوه بر اینکه سفیر فرهنگی است، اما با توجه به تصاویری که روی این کاغذهای کوچک نقش می‌بندد، نشان‌دهنده مسائل و مفاهیم مشترک اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میان کشورها و ملت‌ها است.

معاون وزیر ارتباطات افزود: روابط میان ایران و چین، دیرینه، همه‌جانبه، مستمر، و در طول تاریخ تأثیرگذار بوده و همواره شاه بیت این روابط، مبادلات فرهنگی و هنری بوده است.نمایشگاه تمبر ایران و چین انتقال‌دهنده تاریخ روابط دو کشور از گذشته تا کنون است و زمینه‌ها و ظرفیت‌های مختلف همکاری و تعامل فرهنگی و اجتماعی میان دو ملت را در طول تاریخ به تصویر می‌کشد و به نسل جدید منتقل می‌کند.

سبحانی‌فر افزود: تمبرهای مشترک ایران و چین مربوط به یکصدسال گذشته تا کنون است و بیانگر روابط بسیار خوب میان دو کشور در یک قرن اخیر است. در ماه گذشته تمبر مشترک دوستی ایران و چین رونمایی شد و در همان وقتی جلسه سفیر چین در تهران (چانگ هوآ ) موزه ارتباطات و گنجینه‌های تمبر این موزه را بازدید کرد، برگزاری نمایشگاه تمبرهای مشترک دو کشور را پیشنهاد کردند و مورد استقبال قرار گرفت.

نمایشگاهی که امروز گشایش یافت به بهانه پنجاهمین سال روابط دیپلماتیک ایران و چین برگزار می شود و برگزاری نمایشگاه تمبرهای مشترک آنها دارای اهمیت است. اکنون هم سیاست‌گذاری و راهبردی که میان ایران و چشم مهیا شده نشان می‌دهد هر دو کشور عزم جدی برای تقویت و تعمیق روابط خود دارند

معاون وزیر ارتباطات گفت: دو کشور ایران و چین از گذشته تاریخ و تمدن و کهن و روابط بین‌اللملی داشتتند؛ روابط اقتصادی تجاری و اجتماعی دو کشور در تاریخ از زمان جاده ابریشم برقرار بوده است. 

سبحانی فر تاکید کرد: باید سابقه فرهنگی و روابط تاریخی و گذشته دو کشور را به نسل جدید منتقل کنیم تا بتوانیم در این ریل‌گذاری جدید تصمیمات خوبی گرفته شود و روابط مشترک موجود عمیق‌تر شود تا بتوانیم علاوه بر روابط فرهنگی از ظرفیت های موجود در بخش‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، بیشتر بهره‌برداری کنیم.

وی افزود: اسناد و سوابق تاریخی روابط نشان می‌دهد ایران و چین هیچ زمانی در مقابل هم قرار نگرفته‌اند و امیدوارم با این رویدادهای فرهنگی بتوانیم در جهت توسعه روابط دو کشور کوشاتر باشیم و از ظرفیت های موجود استفاده کنیم. 

مدیرعامل شرکت ملی پست ایران گفت:  هیچ دو ملت و فرهنگ و تمدن بزرگی را نمی‌توان یافت که مانند ایران و چین پیوستگی عمیق و دیرینه فرهنگی داشته باشند و همواره در کنار هم به سوی افق‌های روشن همکاری و توسعه مناسبات گام بر می‌دارند، این نمایشگاه خود میراث ارزشمندی برای انتقال به نسل آینده است.

تمبرهای مشترک ایران و چین بیانگر روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

 تمبر مشترک سفیر فرهنگی و پل دوستی ملت‌ها هستند

چانگ هوآ سفیر چین در تهران هم در آیین گشایش نخستین نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین در موزه ملی ارتباطات گفت: ماه گذشته در این موزه مراسم رونمایی از تمبر یادبود پنجاهمین سالگرد روابط سیاسی چین و ایران برگزار شد و امروز شاهد گشایش نخستین نمایشگاه تمبر مشترک دو کشور هستیم؛ مطمئنم همه دوستداران تمبر می‌توانند در این نمایشگاه مشترک با تاریخ دیرینه دو کشور ایران و چین و زیبایی تمبرها آشنا شوند.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران با تشکر از موزه ملی ارتباطات برای برگزاری نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین اظهار داشت: تمبر کوچک به عنوان نماد تاریخ، بیانگر توسعه یک کشور یا منطقه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. در تمبرهای مشترک به عنوان سفیران فرهنگی، در قالب کاغذی کوچک، مفاهیم فرهنگی مختلف و ثروت‌های معنوی ملت‌ها غنی شده است. 

چانگ هوآ خاطرنشان کرد: تمبر کوچک مانند پل دوستی است، ایرانیان یک ضرب المثل دارند که کوه به کوه نمی‌رسد، اما دل به دل راه دارد (آدم به آدم می رسد)؛ ما چینی‌ها هم یک شعر داریم که می‌گوید: «یک گل یا یک پرنده می‌تواند دنیا را تغییر دهد و یک شاخه و یک برگ زندگی است و باید به آن به احترام بگذاریم».

سفیر چین در تهران بیان کرد:‌ طی ۵۰ سال گذشته ایران و چین دو بار تمبر مشترک ‌مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان و برج ساعت شی‌آن چین و همچین پل خواجو اصفهان و پل گوانجی را منتشر کرده‌اند. تمبرهای مشترک بیانگر روابط دوستانه ایران و چین در در نیم قرن گذاشته است و با وجود تغییرات منطقه‌ای و بین‌المللی اراده کشور چین برای توسعه روابط دوستی با ایران هیچ گاه تغییر نکرده است.

تمبرهای مشترک ایران و چین بیانگر روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین در حافظه تاریخی مردم دو کشور ثبت خواهد شد

حسن عمیدی  مدیرکل دفتر مدیرعامل شرکت ملی پست و رئیس موزه ملی ارتباطات، گفت: امروز افتتاح نمایشگاه تمبر ایران و چین به عنوان اولین نمایشگاه تمبرهای موضوعی مشترک درکشور فصلی نوین در گسترش روابط فرهنگی و استمرار رویدادهای فرهنگی دو ‌کشور و تحکیم روابط است.

رئیس موزه ملی ارتباطات بیان کرد: تمبر به عنوان سفیر فرهنگی که در کنار اهمیت‌های هنری و زیباشناختی به عنوان یک رسانه ارتباطی با قابلیت پیام‌رسانی و فراگیرش، نقش‌های گوناگونی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی سیاسی کشورها ایفا می‌کند.

عمیدی تصریح کرد: امروز برگزاری این نمایشگاه رویدادی اثرگذار است که موجب تعمیق پیوند فرهنگی دو کشور شد و قطعا در تاریخ،فرهنگ و هنر دو کشور ماندگار  و در حافظه تاریخی مردم دو کشور ثبت خواهد شد.

تمبرهای مشترک ایران و چین بیانگر روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

در این مراسم سیدعباس عراقچی مشاور وزیر امور خارجه، سیداحمد محیط طباطبایی رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها-ایکوم ایران و علاءالدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین و مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و حضور داشتند و مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری حضور داشتند. 

https://dailybulletin.ir/10/01/2022/%d8%aa%d9%85%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%da%86%db%8c%d9%86-%d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%b7/