انتشار هفتمین شماره دوفصلنامه «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» 

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، پژوهشنامه رسانه بین‌الملل، نخستین نشریه علمی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که توسط واحد پژوهش‌های کاربردی از سال ۱۳۹۵ منتشر می شود.

تحلیل راهبردی موضوع بر اساس مبانی نظری، تبیین شاخص های رویکردی و رفتاری بازیگران، سناریوهای محتمل درباره موضوع از منظر آینده‌پژوهی، بازنمایی رسانه‌ای پدیده مورد مطالعه و پیشنهادهای رسانه ای برای دستگاه های مرتبط با دیپلماسی عمومی کشور با محوریت برون مرزی صدا و سیما، ارکان اصلی مقاله های علمی- پژوهشی مذکور را تشکیل می‌دهند.

در هفتمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل به تعدادی از تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی پرداخته شده است.

عناوین مقالات هفتمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل عبارتند از:

 ابعاد نقض حقوق‌بشر در محدودیت‌های دارویی ناشی از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران؛ نحوه بازنمایی آن در رسانه‌های آمریکا، جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قراباغ: اهداف و پیامدهای ژئوپلیتیکی (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)،  مطالعه فعالیت‌ها و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در جهان (با تأکید بر راهکارهای رسانه‌ای)، ابعاد سیاسی و رسانه‌ای حملات پهپادی انصارالله یمن علیه ائتلاف سعودی، دیدگاه نخبگان دانشگاهی و رسانه‌ای آمریکا به پیامدهای اقدامات ترامپ در سیاست داخلی و خارجی این کشور، تحلیل نشانه‌شناختی فمینیسم رسانه‌ای در رویکرد بی‌بی‌سی فارسی به مسائل زنان ایرانی،  پراکندگی‌های قومی- مذهبی در رژیم صهیونیستی و جایگاه آنها در جامعه و سیاست (با تأکید بر راهکارهای رسانه‌ای)،  نقش رسانه‌ها در جنگ‌های بین‌المللی از منظر ژان بودریار (مطالعه موردی: حمله آمریکا به عراق در ۲۰۰۳)، تشدید اسلام‌هراسی در اروپا: عوامل و پیامدها (با تأکید بر نحوه بازنمایی رسانه‌ای مسلمانان)، تأثیرات سیاسی و رسانه‌ای دیپلماسی سایبری آمریکا در ایران (با تأکید بر دولت باراک اوباما)، روابط آمریکا و عربستان سعودی در دوره ریاست‌ جمهوری جو بایدن؛ عوامل تعیین‌کننده و پیامدها (با تأکید بر پیشنهادهای رسانه‌ای)،  نمایندگی سیاسی زنان و نسبت آن با فساد در چرخه زیست سیاسی (با تأکید بر نقش رسانه‌های بین‌المللی).

پژوهشنامه رسانه بین الملل از شماره ۷ (سال ۱۴۰۰)، به صاحب امتیازی مشترک معاونت برون مرزی صداوسیما و دانشگاه صداوسیما منتشر می شود.

آرشیو مقالات این نشریه علمی در پایگاه اختصاصی آن به نشانی و همچنین سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به این آدرس قابل دسترسی است.

https://dailybulletin.ir/10/01/2022/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%af%d9%88%d9%81%d8%b5%d9%84%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%be%da%98%d9%88%d9%87%d8%b4/