«سفر شهرزاد» نقد و بررسی می‌شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «سفر شهرزاد؛‌ فرهنگ‌های گوناگون حرمسراهای گوناگون» نوشته فاطمه مرنیسی با ترجمه شیرین کریمی، از ساعت ۱۱ روز سه‌شنبه ۲۱دی ۱۴۰۰ با حضور شکوه حسینی، فاطمه صادقی و شیرین کریمی توسط مرکز فرهنگی شهرکتاب در فضای مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

فاطمه مرنیسی جامعه‌شناس و فمینیست مراکشی با آثارش، که از سوی کتاب‌خوانان در سراسر جهان «سحرآمیز»، «پُرنقش‌ونگار» و «درخورِ ملاحظه» توصیف و تحسین شده‌اند، بر زندگی زنان در خاورمیانه نور تابانده است. مرنیسی در کتاب سفر شهرزاد که با ترجمه شیرین کریمی به فارسی ترجمه و توسط نشر کراسه منتشر شده است تجربه‌های منحصربه‌فردش را، در جایگاه زنِ مراکشیِ آزاد و مستقلی که با عجایب و تخطی‌های غیرمنتظره فرهنگ غرب روبه‌رو می‌شود، نگاشته است.

مرنیسی در این خودزندگی‌نگاره با پاک‌نظری و فراتخیّلِ خیره‌کننده ناداستانی پُرشاخ‌وبرگ و سرشار از نکته‌سنجی ارائه می‌دهد و آنچه را در سفرش به غرب دیده است بازگو و تفسیر می‌کند. یافته‌های غافلگیرکننده او درباره وضعیت و نگرش به زنان در سرتاسر جهان در روایتی عمیقاً اثرگذار با نوعی کنایه‌آمیزی خوشایند و دنیادیدگیِ دلپذیر بیان می‌شود.

«سفر شهرزاد» نقد و بررسی می‌شود