«تلگرافی برای شاه»به کتابفروشیها می‌آید/زندگی تاجر ومبارز اصفهانی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «تلگرافی برای شاه» نوشته رویا عمرانی درباره زندگی علاءالدین میرمحمدصادقی به‌زودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.

علاءالدین میرمحمدصادقی عضو حزب موتلفه و تاجر ایرانی است که در سال‌های انقلاب فعالیت‌های مبارزاتی داشته است.

روایت این‌کتاب با ماجرای ترور حسنعلی منصور توسط مبارزان انقلابی شروع می‌شود و به دیگر فعالیت‌های انقلابی او و گریختنش از ایران و حضوری کوتاه‌مدت در کربلا و نجف ختم می‌شود. تلگرافی که در عنوان نام کتاب آمده هم موضوع جالبی است و نشان می‌دهد انقلابیون برای رساندن پیام خود به دربار از تلگراف چگونه استفاده می‌کرده‌اند. همچنین مواجهه راوی و مردم با روزنامه مرد امروز که محمد مسعود آن را منتشر می‌کرده، از نکات جالب کتاب است که می‌تواند برای علاقه‌مندان به اتفاقات آن سال‌ها جالب باشد.

این روایت کوتاه، اطلاعات مهمی از روزهای مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی را در خود دارد و فضای مبارزات در بازار را هم به خوبی نشان می‌دهد. به اتفاقات تاریخی موجود در کتاب پیش‌تر هم پرداخته شده اما مسرمحمدصادقی از زاویه‌ای دیگر آن‌ها را بیان کرده و حال‌وهوای انقلاب و مبارزه در میان بازاری‌ها را نشان می‌دهد. همچنین به نگاه مذهبی در جامعه پرداخته و طی اتفاقاتی ماجراجویانه تعریف می‌کند که او و دیگران چطور نسبت به آن‌چه که خلاف دین بوده، واکنش نشان داده و تلاش می‌کرده‌اند چراغ امربه‌معروف و نهی از منکر خاموش نشود.

در کتاب لهجه اصفهانی راوی هم حفظ شده و همین هم خواندن گفت‌وگوهایی که میان او و اطرافیانش می‌گذرد را دلچسب‌تر کرده است.

علاء‌الدین میرمحمدصادقی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین تاجران خوش‌نام ایران و از اعضای حزب موتلفه متولد ۱۳۱۰ در اصفهان است. او از چهره‌های سنتی اقتصاد ایران است که طی چهار دهه گذشته نقش فعالی در اقتصاد، سیاست و فعالیت های فرهنگی، هنری، آموزشی و هم چنین نیکوکاری داشته است.

این‌کتاب به‌زودی با ۱۰۴ صفحه و شمارگان هزار و ۲۵۰ نسخه منتشر می‌شود.

https://dailybulletin.ir/01/01/2022/%d8%aa%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d9%87%d8%a8%d9%87-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%db%8c%d9%87%d8%a7-%d9%85%db%8c%e2%80%8c/