ویدئو| افزایش بازدهی کشت هیدروپونیک با دستگاه نانو حباب ایرانی/ ارتقا 25 درصدی ارزش‌غذایی محصولات

خبرگزاری فارس :

 

گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس،کشت هیدروپونیک یا آب کشت یکی از فناوری های پیشرفته در تولید محصولات کشاورزی است که بدون نیاز به بستر خاکی انجام و مواد غذایی مورد نیاز گیاه از طریق محلول مغذی تامین می‌شود. روشی فناورانه ای که به سرعت گسترش یافته و شمار کشورهایی که از این روش استفاده می‌کنند بیش‌تر شده است.

 توسعه و رونق کشت محصولات به این روش، به تجهیزاتی نیاز دارد که تامین‌کننده اکسیژن یکی از همین تجهیزات است. محصولی که توسط فعالان فناور شرکت دانش‌ بنیان نانو حباب انرژی در داخل کشور بومی‌سازی شده است.

ریشه گیاهان برای عملکرد طبیعی خود به اکسیژن نیاز دارند، این دستگاه غنای اکسیژن را افزایش می دهد و به ریشه‌های گیاه، به ویژه شب‌ها که به اکسیژن بیش‌تری نیاز دارد کمک می‌کند.از آن‌جایی‌ که آب مورد استفاده در بیش‌تر گلخانه‌ها از چاه یا آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود که کیفیت مناسبی از منظر میزان اکسیژن ندارند، این سامانه با افزایش میزان اکسیژن آب، کیفیت آب را به میزان  قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که با استفاده از این فناوری ارزش غذایی در محصول بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد که این موضوع در مورد صادرات محصولات اهمیت زیادی دارد.

از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه در روش هیدروپونیک می‌توان به افزایش توان فیزیکی گیاه، افزایش مقاومت بوته‌ها در مقابل بیماری‌های قارچی، افزایش قابل توجه میزان تولید محصول و ارتقا ارزش غذایی محصول اشاره کرد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با این روش فناورانه و نحوه عملکرد دستگاه نانو حباب می‌توانید ویدئوی زیر را تماشا کنید:


ویدئو| افزایش بازدهی کشت هیدروپونیک با دستگاه نانو حباب ایرانی/ ارتقا 25 درصدی ارزش‌غذایی محصولات