دولت‌های گذشته برای لایروبی رودخانه‌های جنوب کرمان امروز و فردا کردند

خبرگزاری فارس :

 

ذبیح‌‌الله اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به خسارات ناشی از بارندگی‌های اخیر در بخش‌های جنوبی کشور از جمله در جنوب استان کرمان اظهار داشت: سال آبی گذشته از جهت خشکسالی در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده که در نتیجه آن، دولت مجبور شده است 4 میلیارد دلار علوفه و نهاده‌های دامی برای تأمین نیاز دامداران وارد کند.

وی افزود: با وجود خشکسالی در سال گذشته، اما حجم بارندگی‌ها در سال جاری قابل ملاحظه بوده، به گونه‌ای که در سه روز در جنوب استان کرمان، از 50 میلی‌متر تا 177 میلی‌متر بارندگی صورت گرفته و حتی در برخی مناطق کوهستانی جنوب کرمان نیز 50 سانتی‌متر برف باریده است؛ بنابراین مدیریت این منابع آبی اهمیت اساسی دارد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مدیریت صورت گرفته در منطقه جیرفت و عنبرآباد و مهار سیلاب گفت: در پنج شهرستان جنوب استان از جمله در رودبار، قلعه‌گنج، منوجان و کهنوج خسارات گسترده‌ای به کشاورزان و دامداران وارد شده و حضور وزیر کشور و رئیس کل جمعیت هلال احمر و حضور امروز رئیس جمهور مؤید عمق این خسارات است.

اعظمی با بیان اینکه لایروبی رودخانه‌های منطقه نقش مهمی در پیشگیری از تبدیل بارندگی‌ها در سیل مخرب و آسیب به مردم دارد، عنوان کرد:‌ قبل از انقلاب اسلامی در جنوب کرمان یک سیل‌بند احداث شد، اما سال‌هاست که باید لایروبی شود اما دولت‌ها امروز و فردا می‌کنند؛ حتی قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) هم اعلام آمادگی کرده ولی لازم است بودجه آن اختصاص یابد.

وی با اشاره به تأثیر سازه‌هایی مانند بندهای سنگ‌سیمانی در جلوگیری از سرعت آب و پیشگیری از بروز سیل گفت: اگر هر سیلاب مهار نشود، هر بار حداقل 25 میلیارد تومان به مناطقی که سیل جاری شده خسارت وارد می‌‌شود، اما با همین 25 میلیارد تومان می‌توان چندین بند سنگ سیمانی احداث کرد تا هم امکان ذخیره آب فراهم شود و هم جلوی خسارت به منطقه گرفته شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گروه‌های جهادی، بسیج و سپاه پای کار آمده‌اند اما کمک‌های این گروه‌ها کافی نیست و اقدام دولت را می‌طلبد که امیدواریم بازدیدهای رئیس جمهور، وزرا و مسئولان ارشد کشوری مؤثر واقع شود و در آینده شاهد تکرار این مشکلات نباشیم.


دولت‌های گذشته برای لایروبی رودخانه‌های جنوب کرمان امروز و فردا کردند