پیش نیازها و الزامات تحقق پذیری قانون جهش تولید مسکن بررسی شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از اداره روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی این مرکز در گزارشی به بررسی پیش نیازها و الزامات تحقق پذیری قانون جهش تولید مسکن پرداخت.

این گزارش افزود: قانون جهش تولید مسکن که در شهریورماه سال ۱۴۰۰ به تأیید شورای نگهبان رسید بی‌شک نقش کلیدی و فراگیری در شکل دهی و ترسیم آینده ایران اسلامی خواهد داشت و به طور خاص کل نظام مسکن و عمران، معماری و شهرسازی و مؤلفه‌های اقتصاد کلان و تا حد زیادی آمایش سرزمینی را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

معاونت پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس  بیان کرد: از این رو تحقق آرمان‌های گام دوم انقلاب اسلامی و شکل‌گیری آرمانشهر ایرانی – اسلامی را می‌توان در گرو چگونگی و کیفیت اجرا و پیاده سازی این طرح دانست.

این گزارش تصریح کرد: تجربه حضور و مشارکت دولت در تسریع و پیشبرد طرح‌های بزرگ تولید و تأمین مسکن در کشور به حدود ۱۵ سال بالغ می‌شود و در این رهگذر می‌توان ارزیابی جامعی از نقاط قوت و ضعف این طرح‌ها داشت.

معاونت پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: در یک نگاه اجمالی می‌توان مهمترین دستاورد این نگرش را تعهد دولت برای مداخله به نفع خانه‌دارشدن اقشار متوسط و کم‌درآمد در شرایط شکست بازار مسکن دانست که با چند رکن مهم ازجمله کمینه کردن سهم قیمت زمین در هزینه تمام شده مسکن، واداشتن شبکه بانکی به حمایت مؤثر در تأمین مالی طرح و ارائه تسهیلات و تخفیف در سایر اجزای ساخت و مانع‌زدایی از فرایندهای ساختمانی دنبال شده است.

این گزارش خاطرنشان کرد: از سوی‌ دیگر کاستی‌ها و نواقصی در این طرح‌ها مشاهده می‌شود که در صدر آنها نگاه تک‌بعدی به تولید مسکن ارزان‌قیمت به‌جای توسعه متوازن و پایدار محیط‌های مسکونی است. همین نگرش باعث شده تا در ابعاد گوناگون نظیر مکان‌یابی، کیفیت و دوام و ملاحظات معماری و شهرسازی و آمایش و ابعاد اجتماعی و زیست‌محیطی و حمل‌ونقل، نقدهای مهمی بر این طرح‌ها وارد آید.

معاونت پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس  اضافه کرد: همچنین نامشخص بودن مکان، موقعیت و مشخصات ملک، قیمت تمام شده و نحوه و زمان اقساط آورده متقاضی و اقساط ماهیانه، سهم مشارکت متقاضی و شرایط تحویل و امکانات و تجهیزات واحد مسکونی، ساختمان و خدمات محله‌ای برای متقاضیان ازجمله نقدهای مستمر متقاضیان بهره‌مندی از تسهیلات و حمایت‌های این طرح‌ها بوده است.

این گزارش تاکید کرد: امید است با ظرفیت بزرگ همدلی همه ارکان توسعه طرح و عزم راسخ دولت در اجرای آن، با بهره‌گیری از نقطه‌نظرات کارشناسی دلسوزانه صاحب‌نظران و بهره‌گیری از درس آموزه‌های تجارب پیشین، شاهد زمینه‌سازی ظهور و تجلی معماری و شهرسازی ایرانی-‌ اسلامی و دستیابی به اهداف گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه مسکن و شهرسازی باشیم.

https://dailybulletin.ir/11/01/2022/%d9%be%db%8c%d8%b4-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d8%a7%d9%84%d8%b2%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%ad%d9%82%d9%82-%d9%be%d8%b0%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d8%ac/