توافق ضعیف هسته‌ای فشارها بر ایران را تشدید می‌کند/ باید تضمین‌های قوی اخذ شود

خبرگزاری ایرنا :

حمیدرضا غلام‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با رد برخی اظهارنظرهای رسانه‌ای درباره لزوم گفت‌وگوی مستقیم بین ایران و آمریکا برای به نتیجه رسیدن مذاکرات اظهار کرد: خروج آمریکا و بازگشت این کشور به برجام اصلا موضوع مذاکرات نیست بلکه طبق ماده ۳۶ برجام، ایران می‌گوید شما به تعهدات عمل نکردید و ما از مزایای اقتصادی آن منتفع نشدیم، بنابراین گام‌های کاهش تعهدات را ادامه می‌دهیم.

وی درباره بی‌عملی اروپا در مذاکرات نیز گفت: بر اساس متن صریح برجام، ایران مسئول خروج آمریکا از این پیمان نیست بلکه این طرف‌های دیگر هستند که باید مسئولیت این موضوع را بپذیرند و واشنگتن را مجبور به بازگشت به تعهداتش برای رفع تحریم‌های ایران کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: همانطور که مثلا برزیل یا ژاپن عضو برجام نیستند آمریکا نیز عضو برجام نیست و در نتیجه بحث مذاکره تهران و واشنگتن هیچ منطقی ندارد و این طرف‌های دیگر برجام هستند که باید در خصوص برداشتن تحریم های ایران با ایالات متحده وارد مذاکره شوند.

پذیرش مذاکره مستقیم با آمریکا به معنای پذیرش سازوکار ماشه است

غلام‌زاده، پذیرش مذاکره مستقیم با آمریکا را به معنای پذیرش سازوکار ماشه و بازگشت بدون هزینه واشنگتن به برجام و عامل تشدید فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و  گفت: آمریکایی ها مراقب بودند که هیچ وقت تهدید مستقیم نظامی علیه ایران مطرح نکنند زیرا می‌دانند که در موقعیتی نیستند که چنین تهدیداتی را عملیاتی کنند.

این تحلیلگر مسائل راهبردی به خروج خفت بار آمریکا از افغانستان اشاره کرد و افزود: اکنون واشنگتن خروج از منطقه را دنبال می‌کند و در چنین شرایطی حتی حمله محدود به ایران را نیز دنبال نخواهد کرد زیرا در ماجرای شهادت سردار سلیمانی ما نشان دادیم که برای زدن پایگاه های آمریکا در منطقه جدی هستیم و عین الاسد را هدف موشک هایمان قرار دادیم.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره شبیه سازی اجرا شده در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ و دقت بالای موشک های ایرانی در این رزمایش گفت: رژیم صهیونیستی به خوبی می داند که هرگونه حمله به تاسیسات اتمی ایران می‌تواند موجودیتش را به خطر بیاندازد بنابراین تهدیدات این رژیم بیشتر بلوف سیاسی و رسانه ای است.

رویکرد رژیم صهیونیستی انجام عملیات‌های ایذایی است

غلام زاده، خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران و انجام عملیات روانی یا عملیات فریب را رویکرد صهیونیست‌ها در قبال ایران دانست و افزود: رویکرد صهیونیست ها وارد کردن ضربه‌های کوچک و انجام عملیات های ایذایی اما متعدد علیه ایران است زیرا می دانند که قادر به وارد کردن ضربه جدی به ایران نیستند و جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی به هرگونه اقدام جدی آنها خواهد داد.

وی با اشاره به رویکرد دولت بایدن در مذاکرات هسته ای گفت: باوجودی که بایدن و تیم سیاست خارجی وی منتقد سیاست‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین در قبال برنامه هسته‌ای ایران بودند اما فقط ادبیات آنها با ترامپ فرق می‌کند و تیم کنونی در عمل اقدام جدی برای رفع تحریم‌های ایران انجام نداده است.

این کارشناس مسائل بین الملل، آزاد شدن بخشی از دارایی های بلوکه شدن ایران یا رفع بخشی از تحریم ها در قبال کوتاه آمدن جمهوری اسلامی از گام‌های کاهش تعهدات را عملیات فریب ارزیابی کرد و افزود: هرگونه عقب نشینی جمهوری اسلامی بدون گرفتن یک تضمین جدی برای رفع پایدار تحریم ها فقط به افزایش فشارهای ایالات متحده منجر خواهد شد و این مدل سیاست خارجی آمریکاست.

احتمال قدرت گرفتن جمهوری‌خواهان در سنا بالاست

غلام‌زاده، احتمال اکثریت یافتن جمهوری خواهان در کنگره آمریکا به ویژه سنا را در انتخابات سال جدید میلادی قوی دانست و افزود: در صورت امضای یک توافق ضعیف با آمریکایی ها، حتی اگر جمهوری خواهان کنگره هم آنرا متوقف نکنند احتمال متوقف شدن آن در انتخابات سال ۲۰۲۴ با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

وی، امید بستن به گشایش موقت آمریکایی و آزاد شدن بخشی از دارایی‌های ایران در خارج را ساده‌انگارانه دانست و گفت: گرچه ممکن است با بستن یک توافق ضعیف، برای مدت کوتاهی راه نفس ایران از نظر اقتصادی باز شود ولی این تنفس کوتاه مدت خواهد بود و بلافاصله آمریکایی ها به بهانه های دیگر فشار جدی‌تری به جمهوری اسلامی وارد خواهند کرد.

https://dailybulletin.ir/07/01/2022/%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d8%b6%d8%b9%db%8c%d9%81-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b4%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7/