ناگفته‌های دبیرکل حزب‌الله عراق از آخرین دیدار حاج قاسم و سیدحسن نصرالله

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از روابط عمومی برنامه «جهان­‌آرا»، جدیدترین قسمت برنامه «جهان آرا»، با ویژه برنامه دومین سالگرد شهادت سیدالشهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی دوشنبه شب با اجرای امیرحسین ثابتی روی آنتن شبکه افق رفت.

در برنامه شب گذشته­ «جهان آرا»، گفت و گوی ویژه­‌ای با سیدهاشم الحیدری دبیرکل حزب‌الله عراق و معاون فرهنگی حشدالشعبی صورت گرفت و وی به توصیف شخصیت­ شهید سلیمانی و رابطه ایشان با ابومهدی المهندس پرداخت و شرایط منطقه را از دیدگاه خود بیان کرد.

سلفیِ آخرین دیدار

سیدهاشم الحیدری در ابتدای برنامه به نقل قولی از آخرین دیدار سیدحسن نصر­الله با شهید سلیمانی پرداخت و گفت: سیدحسن به من گفت در آخرین دیداری که با حاج قاسم داشتم، دیدم که چهره‌ ایشان نورانی بوده است، چیزی در دلم رخ داد و نگران شدم و برای اولین بار حاج قاسم گفت که بیایید عکس یادگاری بگیریم.

وی ادامه داد: شهید حاج قاسم سلیمانی در جبهه نبرد، مردی مقاوم و شجاع بود اما در مقابل فرزند شهید، کاملا متواضع رفتار می کرد؛ سخت است که شخصیتی بتواند اینگونه باشد. او در روز پیروزی بر داعش، جشن نگرفت بلکه به استغفار و ذکر پرداخت.

مردی که حاج قاسم به او اعتماد کامل داشت

سیدهاشم الحیدری از ارادت شهید ابومهدی المهندس به سردار سلیمانی و ارتباط این دو شخصیت با یکدیگر پرداخت و افزود: شهید ابومهدی المهندس سرباز عاشق و مخلص حاج قاسم و همیشه نزدیک او بود و تا انتهای زندگی خود نیز این ویژگی و ارتباط را حفظ کرد. او مورد اعتماد کامل و مشاور شهید سلیمانی بود و همیشه خود و زندگی‌­اش را به خاطر دفاع از حاج قاسم به خطر می‌انداخت.

وی در رابطه با علل تأسیس حشدالشعبی و حمایت­های ایران از این گروه جهادی اظهار کرد: صدور فتوای تشکیل حشدالشعبی توسط آیت الله سیستانی، به خاطر خلا ناشی از سقوط نیروی نظامی عراق بود.

معاون فرهنگی حشدالشعبی ادامه داد: حاج قاسم به دستور مقام معظم رهبری، برای حمایت از فتوای آیت الله سیستانی و کمک به تأسیس حشدالشعبی به عراق آمد. زمانی که هیچ­ کشوری از جمله آمریکا، عربستان و کشورهای اروپایی به ما در مقابل تروریسم داعش کمک نکردند فقط جمهوری اسلامی بود که به ما کمک کرد.

ایران، پایتخت جهان اسلام

سیدهاشم الحیدری با بیان اینکه بعضی مبارزان عراقی فریب رسانه‌های غربی را خوردند، گفت: به دلیل خطر حضور داعش در سراسر عراق، رسانه‌­های بعثی و غرب‌گرا درباره تشکیل حشدالشعبی ساکت بودند؛ اما چند ماه بعد از پیروزی بر داعش، هجمه رسانه‌های غربی علیه این گروه جهادی شروع شد و گفتند که دیگر نیازی به آن نیست و تهمت فساد به آن زدند؛ متأسفانه برخی چهره‌ها و احزاب شیعی هم با آنها همراهی کردند.

وی در خصوص اهمیت نقش ولایت فقیه در منطقه اظهار کرد: ستون و پایتخت جهان اسلام، ایران و مرکز آن هم ولایت فقیه است؛ حاج قاسم نیز سرباز فداکار و پشتیبان ولایت در میدان بود. مالک اشتر، زیر سایه علی حرکت‌کرد که به پیروزی رسید. نگاه سید حسن نصرالله نیز تنها به ولی فقیه دوران است.

https://dailybulletin.ir/04/01/2022/%d9%86%d8%a7%da%af%d9%81%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%da%a9%d9%84-%d8%ad%d8%b2%d8%a8%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b9%d8%b1%d8%a7%d9%82-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2/