برخی افراد با نادانی به صنعت فضایی کشور ضربه زدند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز جمعه ایرنا از دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، «محمد اسلامی» با نکوداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهید سردار سلیمانی، درباره فعالیت سازمان انرژی اتمی، گفت: آنچه امروز به عنوان سازمان انرژی اتمی مشغول فعالیت است، بخشی از آن حاصل نگاه، مکتب و گفتمان مقاومت و مکتب شهید سلیمانی است و حفظ این دستاوردها وظیفه همه مردم ایران است.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: مکتب شهید سلیمانی نماد عزت و اقتدار ملت ایران و باوری قلبی و عمیق برای ساختن همه مولفه‌هایی است که به اقتدار و عزت ملت ایران می‌انجامد. بعضی مواقع خیلی از گروه‌های مختلف جامعه تصور یک رزمنده و نظامی را از شهید سلیمانی دارند. در حالیکه او یک انسان جامع‌نگر بود که قلبش با ایمانی راسخ برای عزت و سربلندی ملت ایران در تپش بود و مولفه‌های قدرت که هر ملتی برای رشد و تعالی نیاز دارد، را اهمیت می‌داد و از هیچ چیزی غفلت نمی‌کرد.

اسلامی ادامه داد: این تفکر و خمیرمایه اصلی انقلاب اسلامی است که تعالی انسان، سرمایه، ثروت، امکانات و منابعی که در اختیار دارید را توأمان رشد دهید. اگر به مکاتب مادی نگاهی بیندازید، می‌بینید رشد و بهره وری سرمایه برایشان مهم است و به انسان تا همین اواخر به عنوان یک عنصر مکانیکی برای ایجاد ارزش نگاه می‌کردند. اما در مکتب اسلام ناب محمدی (ص) که پرچمدار آن در عصر و دوران ما بزرگانی نظیر شهید سلیمانی هستند، توجه به انسان، حکومت بر قلب‌ها، حضور در صحنه، سنگر و بحرانی‌ترین لحظات و سخت‌ترین شرایط، تبلور عینی این باور است که شما بتوانید بر قلب انسان‌هایی حکومت کنید که می‌خواهید اهداف و برنامه‌های کشور را به ثمر برسانند. یعنی باور اینقدر باور فراگیری باشد که بتوانید همه را به سمت آن باور رهنمون، هدایت و رهبری کنید.

وی تصریح کرد: اصل موضوع و خمیرمایه این مکتب، باور داشتن انسان‌ها و داشتن نگاهی عادلانه، همه‌گیر و همه جانبه است و پیش بردن برنامه‌ها با قدرتی فوق العاده و متأثر از نیروی الهی که با تعداد کم و هزینه‌ای اندک بتوانید دستاوردی بزرگ را محقق کنید. این امر خیلی حائز اهمیت است. در مسائل مدیریتی با وجود کارکنان و هزینه زیاد، دستاوردها اندک است. در مقابل این مکتب با حداقل نفرات و کمترین هزینه حداکثر اثربخشی را دارد. در دفاع مقدس هم همین تجربه را داشتیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه باید به صورت روزمره از ظرفیت، استعداد و خودباوری برای دستیابی به قله‌های رفیع عزت و پیشرفت، مستحکم تر استفاده کنیم، افزود: دشمنان ما این را بر نمی‌تابند و نمی‌خواهند ما به آن قله‌ها برسیم. این محدوده‌ها منطقه ممنوعه هستند. آنها علم و فناوری را در انحصار خودشان قرار داده‌اند. زمانی سلطه، کشورگشایی و فتح سرزمین‌ها بود اما الان دانش وسیله سلطه است و آن ثروت عظیم پیش برنده‌ای است که می‌تواند خلق ثروت و ارزش کند. عزت و غرور ملی جوامع را تحت تأثیر قرار دهد.

اسلامی تاکید کرد: آنها این منطقه را فقط برای انحصار حکمرانی خودشان تسخیر کرده‌اند. تمام فتنه‌ها، توطئه‌ها و برنامه‌های مخرب که در اشکال گوناگون اجراء می‌کنند، در این جهت است که آن انحصار را مستحکم برای خودشان حفظ کنند. ما هر جایی موفقیت و کاری چشمگیر داشتیم، برای این بود که به این باور تأسی کردیم و توانستیم انجام دهیم. این باور است که ما را حرکت می‌دهد.

معاون رییس جمهور درباره فعالیت‌های فضایی کشور گفت: در بحث فضایی من سرباز کوچکی بودم. وقتی کار را شروع کردیم و برنامه را پیش بردیم، طبیعی بود که هیچ کشوری با ما همکاری نکند و همکاری نمی‌کردند. زمانی که ما در سال ۱۳۸۸ موفق شدیم ماهواره امید را در فضا قرار دهیم، به صورتی باور نکردنی ادبیات دنیا با ما تغییر کرد. برای ورود به باشگاه فضایی به ما خوش آمد گفتند و حیرت زده بودند. زمانی که این اتفاق افتاد، من معاون وزیر دفاع بودم و در سفری که به یکی از کشورهای شرق آسیا داشتم، یکی از مقامات عالیرتبه این کشور گفت که ما واقعاً متحیریم. شما در تحریم و این همه مزاحمتی که برایتان وجود دارد، الان در فضا هستید و ماهواره‌تان را به فضا فرستادید. اما ما با چند صد میلیون دلار و پشتوانه آمریکا هنوز نتوانستیم به این مرحله برسیم.

بحث اشاعه به سمت اهداف نظامی، بهانه، فریب و عوام فریبی است

اسلامی تصریح کرد: متاسفانه اگر بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، نوسانات و بی مهری‌هایی نسبت به فناوری های سطح بالا و فضایی در کشور انجام نمی‌شد و برخی افراد با نادانی به این حوزه‌ها ضربه نمی‌زدند، امروز در علوم و فناوری فضایی خیلی جلوتر بودیم و پیشرفت بیشتری کرده بودیم. ما با همین تفکر، اراده، باور، اعتقاد و الطاف الهی که بر این جریان مستولی بود، پیش رفتیم. در بحث هسته‌ای هم همینطور است. اگر قانون پادمان و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطالعه کنید، در ماده ۲ و ۳ آمده است که آژانس مکلف است تشویق، حمایت و پشتیبانی کند تا فناوری صلح آمیز هسته‌ای در اختیار همه ملت ها قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اینها به هیچ وجه کمک نمی کنند که طبق این قانون فناوری هسته ای در اختیار ملت ها قرار گیرد. تمام تلاش شان این است که فقط همان گروه مرکزی که دارای امتیاز خاص هستند، بتوانند قدرت خودشان را روز افزون کنند و فاصله بقیه با آنها حفظ شود. بحث اشاعه به سمت اهداف نظامی، بهانه، فریب و عوام فریبی است. تلاش می‌کنند همه را در یک تراز پایین نگهدارند. با تحقیق، پژوهش، ممارست و تلاش شبانه روزی است که دانش به دست می‌آید و ما می‌توانیم مرزهای دانش را بشکنیم و به آن برسیم.

برخی افراد با نادانی به صنعت فضایی کشور ضربه زدند