تقویت همکاری روسیه و هند/ موضوع هسته ای ایران برای ما مهم است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که مسکو و دهلی نو باید همکاری خود را با توجه به آنچه وی «نقاط ملتهب» جدید در منطقه آسیا و اقیانوسیه خواند، تقویت کنند.

پسکوف در این باره گفت: ما شاهد رشد قابل توجه پتانسیل درگیری بوده‌ایم. پتانسیل رویارویی نیز افزایش یافته است. پتانسیل مسائل منطقه‌ای از بین نمی‌رود، اما نقاط ملتهب جدیدی در حال اضافه شدن هستند که تهدیدی بالقوه برای کشورهایمان به شمار می‌رود و این مسئله مستلزم تقویت بیشتر همکاری روسیه و هند است و این بازدید (سفر پوتین به هند) سهم بسزایی در این تقویت داشته است.

وی همچنین از قالب ۲+۲ گفتگوی میان وزرای خارجه و دفاع دو کشور به عنوان «بسیار سودمند» یاد و از «مشارکت ممتاز ویژه بین روسیه و هند» قدردانی کرد.

سخنگوی کرملین همچنین با اشاره به چندین موضوع که قرار است دو طرف بر آنها تمرکز کنند، گفت: وقتی صحبت از موضوعاتی می شود که نیاز به تبادل (نظر) کاملی دارند، می توان بر افغانستان و پرونده هسته ای ایران تاکید کرد. این موضوع به ویژه در میانه مذاکرات وین، برای روسیه و هند بسیار مهم است.

وی ادامه داد: این منطقه آسیا و اقیانوسیه است، جایی که اتحادیه های (پیمان های همکاری) خاصی در حال شکل گیری هستند و روسیه سوالات خاصی در این زمینه دارد.

اوایل امروز نیز خبر دیدار وزاری خارجه و دفاع رسیه و هند رسانه ای شد که طی آن دو طرف بر اعتماد دوجانبه تاکید کردند و همچنین قراردادهای تسلیحاتی و نظامی بین طرفین منعقد شد.

سخنان پسکوف در حالی بیان می شود که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در صدر هیئتی رسمی از این کشور شامل وزرای خارجه و دفاع، به منظور گفتگو در مورد روابط بین دو کشور به عنوان بخشی از بیست و یکمین نشست سران روسیه و هند به دهلی نو پایتخت هند رفته است.

تقویت همکاری روسیه و هند/ موضوع هسته ای ایران برای ما مهم است