عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان زنجان نگران کننده است

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، طبق نظر کارشناسان تنها راه مقابله با ویروس کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زدن‌ ماسک و تکمیل واکسیناسیون است.

در این راستا حسن بختیاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار داشت: با ظهور ویروس ناشناخته کرونا از دو سال پیش زندگی همه مردم اعم از اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، مذهبی و دید و بازدیدها تحت تاثیر آن قرار گرفت.

وی با اشاره به این که در این میان با وجود صدمات بسیاری که به خانواده‌ها وارد شد با زحمات کادر درمان با وجود چندین پیک کرونا کنترل شد گفت: سویه جدید امیکرون که سرعت انتشار و ابتلای آن بالا است بنابراین باید هشدارها جدی گرفته شود تا زحمات کادر درمان هدر نرود و بتوانیم این سویه را نیز تحت کنترل در بیاوریم.

رئیس علوم پزشکی استان زنجان گفت: واقعیت این است که در کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی سویه‌های قبلی که به صورت تدریجی بالا می‌رفت این سویه به صورت عمودی و آسانسوری بالا می‌رود و نشان دهنده آن است که انتشار انتقال امیکرون بسیار بالاتر از سویه‌های دیگر است.

وی افزود:در کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه نیز با افزایش قابل توجهی از مبتلا‌یان به امیکرون روبه‌رو هستیم.

شناسایی 1533 بیمار مبتلا به اومیکرون در کشور/ احتمال بروز پیک جدید کرونا تا 2 هفته دیگر
اجرای فاز دوم شناسایی هوشمند بیماران کرونایی در پایتخت
آمار کرونا در ایران| فوت 18 نفر در شبانه‌روز گذشته 

بختیاری با اشاره به این که در کشور ایران نیز با این سویه درگیر هستیم افزود: نخستین مورد مشاهده شده از سویه جدید در استان زنجان به علت سفر یک فرد به کشور ترکیه بود که علاوه بر خود و اطرافیان، حدود هشت نفر نیز مبتلا شناسایی شدند.

 وی به روند نزولی کرونا در ماه گذشته اشاره کرد و گفت‌: طبق آمار کرونا در کشور و استان زنجان در ماه گذشته و اوایل دی‌ماه روند نزولی داشت ولی متاسفانه از هفته چهارم دی‌ماه سرایت کرونا رو به بالا در حال رشد است.

بختیاری بیان کرد: با وجود افزایش PCR مثبت خوشبختانه موارد بستری و فوتی استان پایین است و باید هشدارها جدی گرفته شود زیرا با توجه به سرایت بالای این سویه که یک تا 1.5 روز است عملاً شناسایی و جداسازی افراد درگیر موثر نیست پس باید جلوی شیوع ویروس گرفته شود.

وی تاکید کرد: هر چه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک و تزریق واکسن رعایت شود میزان سرایت امیکرون کم خواهد شد. در ماه‌های اخیر توجه به موارد بهداشتی توسط شهروندان زنجانی کاهش داشته است و این بسیار نگران کننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: طبق تحقیقات تزریق دز سوم واکسن چهار تا شش برابر میزان ایمنی بدن را زیاد می‌کند و از مردم درخواست داریم مراحل واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

گفتنی است در استان زنجان از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون یک هزار و 833 نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان‌باخته‌اند و در حال حاضر 48 نفر در مراکز درمانی بستری و یک نفر مبتلای جدید به آمار بستری‌های استان اضافه شده و آمار فوتی امروز صفر بود.

ح

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان زنجان نگران کننده است