خدمات‌رسانی ‌‌نادرست به روستاهای آذربایجان غربی/ مردم این مناطق “جاده” ندارند

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان‌غربی به دلیل شرایط آب و هوایی و مساعد بودن وضعیت برای کشت و زرع، در سطح کشور جزو استان‌هایی به شمار می‌رود که بیشترین تعداد روستا‌ها را به خود اختصاص داده ولی این موضوع متاسفانه به علت کم‌کاری دستگاه‌های متولی تبدیل به یک معضل برای اهالی اغلب روستاها شده است.

حمایت از روستانشینان چه از منظر حمایت از اقشار آسیب پذیر و چه به عنوان دفاع از فعالان تولیدات دامی و کشاورزی می‌تواند موجب خوداتکایی در تمام عرصه‌ها باشد.

آذربایجان غربی ,

در این خصوص هرچند شاید مدیران مربوطه و حتی مسئولان نامرتبط با حوزه روستا اظهارنظرهای مختلفی ارائه دهند، اما آنچه مهم است اینکه متاسفانه تمام این اظهارات در حد حرف باقی مانده و خدمات رسانی و حمایت از مناطق روستایی چندان رشدی نداشته است.

در ارومیه که یکی از مراکز استان‌های مرزی کشور به شمار می‌رود نیز داستان تفاوتی با دیگر مناطق ندارد و ارائه خدمات به روستاها یا به صورت ناقص انجام شده و یا هیچ خدماتی به این مناطق تعلق نپذیرفته که از نگاه متولیان به دلایل از جمله پایین بودن سرانه جمعیتی و حتی هزینه بالای خدمات برای روستاها است.

با مروری بر وضعیت روستاهای ارومیه، به وضوح مشخص است که اوضاع راه‌ها و داخل این روستاها نامناسب است و با کمترین میزان بارش و برف و باران مردم دچار مشکلات اساسی می‌شوند.

آذربایجان غربی ,

گلایه‌های مردمی نشان می‌دهد که متولیان امر از جمله دهیاری‌ها و بنیاد مسکن در انجام وظایف مربوط به حوزه کاری خود کوتاهی کرده‌اند که این مساله نیازمند عزم جدی ارگان‌های متولی برای ساماندهی وضعیت روستا‌ها است.

با این وجود و در حالی که روستانشینان از شرایط موجود در مسیرهای مواصلاتی و راه‌ها خود به ستوه آمده‌اند، «رضا منافی» رئیس بنیاد مسکن شهرستان ارومیه، در گفت و گو با خبرنگار تسنیم، در رابطه با برنامه بنیاد مسکن در سال جاری برای روستاها، گفت: بنیاد مسکن آمادگی کامل برای تامین و اصلاح راه‌های روستایی را دارد و هیچ‌گونه محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

وی البته در تکمیل سخنانش، افزود: اگر دهیاری‌های روستاها با بنیاد مسکن همکاری کنند، بنیاد مسکن آمادگی خود را برای تامین قیر رایگان اعلام می‌کند که نیازمند جدول کشی و زیرسازی توسط دهیاری‌ها است.

آذربایجان غربی ,

رئیس بنیاد مسکن شهرستان ارومیه، با اشاره به مقاوم سازی مساکن روستایی به عنوان طرح بنیاد مسکن برای سال جاری، گفت: تسهیلات مقاوم‌سازی مساکن روستایی در سال جاری از 100 میلیون به 200 میلیون افزایش یافته و قرار است با بهره 5 درصد در اختیار روستاییان قرار گیرند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته حدود 34 راه روستایی در سطح شهرستان ارومیه،  با همکاری دهیاری‌ها و توسط بنیاد مسکن آسفالت شده است.

مصوبه کمیسیون تلفیق برای آبرسانی و گازرسانی و راه‌های روستا‌های مناطق محروم
تنش آبی در دومین استان پرآب کشور/ برخی روستاهای آذربایجان غربی در روز فقط 2 ساعت آب دارند

با این اظهارات رئیس بنیاد مسکن شهرستان ارومیه، شاید اینطور بتوان مطرح کرد که مشکل در حوزه خدمات ناقص به روستاها از سوی دهیاری‌ها و در اصل مربوط به شوراهای  اسلامی روستا است چراکه اگر دهیاران توان هم‌افزایی با متولیان را داشته باشند می‌توان شاهد رونق و توسعه روستاها نیز شد و در نتجه مهاجرت معکوس را رقم زد.

ش

https://scrapper.ir/19/01/2022/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa%e2%80%8c%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%e2%80%8c%e2%80%8c%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%b3%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b0/